Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

Tipy pro panelákovou koupelnu

Každý centimetr navíc se hodí. A při rekonstrukci koupelny v panelovém domě to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás deset tipů, jak vyzrát na omezený prostor a dopřát si koupelnu, která bude nejen praktická, ale ve které bude každé unavené tělo rádo relaxovat.

Rekonstrukce koupelny1. Do koupelny patří umyvadlo, i do malé koupelny doporučujeme minimální šířku 50 cm nebo vhodně zvolené rohové umyvadlo. Snadnou údržbu zajistí povrchová úprava, která omezí usazování nečistot - je nabízena nejen pro umyvadla či WC, ale také pro sprchové kouty.

2. Máte kriticky malou koupelnu? Pak použijte umývátka s malou hloubkou od zdi, například 23 cm, případně umístěte rohové umývátko v prostoru za dveřmi.

Rekonstrukce koupelny3. Prostor pod umyvadlem by bylo škoda nevyužít, do skříňky pod umyvadlo se vejde spousta nezbytností. Ideální je skříňka s dvířky, aby se dala zavřít. Závěsná skříňka umožní snadné vytření podlahy. Ne každá skříňka pasuje pod každé umyvadlo – vyplatí se navštívit odborníky, kteří pomohou nejen se skříňkou, ale vyberou také vhodné zrcadlo a vyřeší dostatečné osvětlení koupelny.

4. Ať už se rozhodnete koupelnu spojit s toaletou, nebo ponecháte obě místnosti samostatné, budete zřejmě potřebovat WC, které zabere málo místa, a přesto zůstane stále pohodlné na použití. Ideální je závěsné WC délky 50 nebo 52 cm od zdi. Vyšší komfort zajistí zpomalovací sedátko, v rodinách s malými dětmi je to také bezpečnější.

Rekonstrukce koupelny5. Není-li jiná možnost, lze WC umístit i do rohu, pro toto řešení existují například speciální rohová kombinační WC.

6. Při výběru vhodného WC a jeho plánovaného umístění dbejte na to, aby se i dospělý člověk mohl na WC pohodlně usadit a kolenům při sezení nepřekážely dveře nebo jiná překážka. Je vhodné, aby se dveře otevíraly směrem ven, a to i z bezpečnostních důvodů: udělá-li se někomu v koupelně špatně a spadne na podlahu, hrozí, že dveře zablokuje vlastním tělem a znemožní tak jejich otevření.

Rekonstrukce koupelny7. Správně vybraný sprchový kout ušetří prostor lépe než vana, minimální rozměr doporučujeme 80 x 80 cm. Čtvrtkruhový kout zabere méně místa než kout čtvercový. Pro sprchový kout lze však využít také niku, roh či zdánlivě nepoužitelný výklenek v koupelně. V takovém případě je vhodné se obrátit na odborníky a nechat si vytvořit řešení na míru.

8. Chcete ve sprše relaxovat? Základem je pohodlné sklopné sedátko a vhodně umístěné madlo, které ocení nejen starší členové domácnosti. Sprcha se však dá vybavit i tryskami, osvětlením, rádiem, dokonce speciální televizí…

Rekonstrukce koupelny9. Neobejdete se bez vany a místa není nazbyt? Můžete mít vanu pravoúhlou 140 x 70 cm, ve které se pohodlně umyjete, nebo zvolte vanu asymetrickou, která maximálně šetří drahocenný prostor. Pokud je místa více, lze doporučit také vanu rohovou s rozměry například jen 125 x 125 cm. Ležet se v ní dá úhlopříčně a nejen dětem přijde vhod vanové sedátko. Sprchování bez cákání litrů vody na zem umožní vhodně zvolená vanová zástěna.

10. Umístit vanu do soklu v malé koupelně to je mrhání místem. Nechcete-li vanu podezdít, můžete vybírat z van, ke kterým jsou k dostání čelní či boční panely. Panely nezaberou žádné místo, existují ve více barevných provedeních a umožňují rychlý přístup pod vanu.

Parkety nebo plovoucí, laminátová podlaha

Linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, klasické parkety, nebo koberec? Co převládá ve vašich domácnostech, čemu fandíte vy? Pojďme se podívat jaké mají výhody a nevýhody nejpoužívanější podlahové krytiny.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahyZ hlediska vlastností tohoto typu podlahy je vhodná do obýváků a ložnic. I když je její cena vyšší, vykompenzuje se to dlouhou životností. Vyžaduje však složitější ošetřování. Po určitém čase třeba parkety přebrousit a přelakovat. Pokud máte domácího mazlíčka, vyhněte se používání chemických přípravků a upřednostněte ekologické laky. Dřevěné podlahy vám vydrží napříč generacemi.

Nevýhodou těchto podlah je že jsou méně odolné proti poškození a časem mění barvu. Také jsou náročnější na údržbu a mají vyšší pořizovací náklady. Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále méně. Proto si spousta lidí oblíbila laminátové podlahy.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahyLaminátové podlahy jsou velmi odolné, nemění barvu a navíc jsou i levné. Lehká údržba je samozřejmostí, podobně jako nízká cena. Minimálně 20 let vám budou bezpečně sloužit a vy s nimi budete maximálně spokojeni. Velmi dobře vedou teplo a jsou snadné na pokládku.

Nevýhodou je, že pády ostrých předmětů na ní zanechávají stále následky. Oproti dřevu a dlažbě má nižší cenu, ale i kratší životnost. Nevyžaduje si však speciální úpravu. Stačí ji občas navoskovat a umýt s navlhčeným hadrem. Moderní design laminátových podlah nemusí vyhovovat všem. Imitace dřeva je zkrátka jen napodobeninou, která pravé dřevo nenahradí.

Směrnice pro kvalitu povrchu sádrokartonových konstrukcí

V praxi se používají rozdílná, často subjektivní kritéria, která se kromé rovinnosti orientují především na optické vlastnosti (např. viditelnost formátu desek či viditelnost a zřetelnost spár). Pro tmelení sádrokartonových a sádrovlákitých desek Rigips byly za tímto učelem zavedeny čtyři stupné jakosti povrchu vytmelených sádrokartonových konstrukcí.

Stupeň jakosti Q1

Pro povrchy, na něž nejsou kladeny žádné optické (dekorativní) nároky, je postačujíci základní tmelení - zaplnění spár sádrokartonových desek a překrytí viditelných částí upevnovacích předmětu. Broušení, stejně jako nanášení tmelu mimo bezprostřední okolí spáry, se neprovádí.

Stupeň jakosti Q2

Pro povrchy, na něž nejsou kladeny obvyklé nároky na provedení povrchu, je určeno standardní tmelení-základní tmeleni Q1 a navíc dodatečné tmelení (tmelení "na jemno"). Po dokončení tmelení je nutné v připadě potřeby tmelené plochy přebrousit.

Stupeň jakosti Q3

Jsou-li na dokončený povrch kladeny zvýšené nároky, jsou nutná dodatečná opatření. Jedná se o speciální tmelení-standardní tmelení Q2 a navíc širší tmelení spár a přetažení zbývajícího povrchu kartónu vhodným tmelem pro konečnou úpravu. Po dokončení tmelení je nutné v případě potřeby tmelené plochy přebrousit.

Stupeň jakosti Q4

Pro splnění nejvýšších nároku na dokončený povrch je nutné celoplošné přetmelení, standardní tmelení Q2, široké tmelení spár a celkové přetmelení a vyhlazení povrchu vhodným tmelem (tlouštka vrstvy do 3mm). Po dokončení tmelení je nutně v případě potřeby tmelené plochy přebrousit. Pokud může být vzhled hotového povrchu ovlivnován "plochým" světlem, zabraňuje tato úprava nežádoucím efektům (např. změnám stínování nebo minimálním lokálním nerovnostem).