Stavební práce - rekonstrukce od A do Z

Bungalovy

Slovo bungalov si spojuje většina lidí s představou čarovné chýše kryté palmovými listy, někde na břehu tropického moře. Nicméně i při stavbě domu v Čechách, potažmo v Evropě, se dost často setkáváme s tímto označením u zcela různých typů budov. Budeme se proto snažit zřetelně objasnit, co se pod tímto termínem skrývá v různých zemích.

Trocha historie

Bungalov - je přesně řečeno, dům v bengálském stylu: jednoposchoďový, se slaměnou střechou. takovéto domky se využívaly v Indii ještě v 18. století pro odpočinek úředníků – Evropanů, kteří dávali přednost trávit dovolenou v malých vesničkách nedaleko od Himálají.

Začátkem 20. století se bungalovem nazývaly v USA jednoposchoďové domky s mansardou či bez ní, jejichž hlavní zvláštností byla horizontální délka. Všechny obytné místnosti se nalézaly na 1 poschodí,což podstatně zjednodušovalo proces výstavby a snižovalo jeho cenu.

Ve 20.-30. letech začali američtí architekti stavět již dvouposchoďové domy, které se dále nazývaly bungalovy, i když už nebyly jako dříve z kamene, ale ze dřeva.

Dnes tímto termínem nazýváme stavby, které mají nejen různý vnější design a počet pater, ale i počet místností ,jejich vybavení atd.

Napříč zeměmi a kontinenty

Populární je tento typ nemovitost v Thajsku u těch, kteří chtějí pocítit těsnou blízkost přírody. Bungalovy,které najdeme na ostrovech Phuket, Samui a Pattaya - to jsou jednoposchoďové domky pokryté palmovými listy, postavené ze dřeva.

Zaprvé takový bungalov nestojí moc, zadruhé díky stavebnímu materiálu zabezpečuje komfortní bydlení i v horkém klimatu. V takovém prostředí Vám bude příjemně dokonce i bez klimatizace. Pravdou je, že tam ale nenaleznete ani satelitní televizor a ani dokonalé technické vybavení kuchyně. Také sprcha a toalety, zařízené podle poslední "módy", se mohou nacházet nedaleko, v úplně jiném domku. Zato Vám budou po střeše stavení skákat opice a do otevřených oken létat tropičtí motýli.

Dražší bungalovy na těchto ostrovech mají zcela evropský ráz. Leží také na břehu moře, ale jsou to jedno, nebo dvoupatrová stavení z kamene nebo panelů. Najdete v nich potom nejen telefon a internet, ale třeba i klimatizaci. Takový typ bungalovu pak obyčejně stojí v nevelké osadě na pobřeží, kde nalezneme mimo obytných domků i obchody a společný bazén a kde je zajištěna i 24 hodinová bezpečnostní ochrana celého území.

Bungalovy na pobřeží Španělska - to je spíše typ klasického městského domu, jedno, nebo dvouposchoďový blok, který je částí celé rozlehlejší budovy. V každém bungalovu se nachází samostatný vchod, vlastní nevelká předzahrádka a parkoviště pro automobily. Každý z bungalovů má obvykle i svoji terasu nebo verandu, kde je možné se vystavovat slunečním paprskům. Soukromý bazén mít nebudete, ale můžete využívat bazén náležející celé přilehlé čtvrti.

K některým elitním bungalovům ve Španělsku patří i vlastní vchod přímo na pláž. Také v této zemi lze získat i odděleně stojící bungalov s vlastní zahradou, vířivkou a někdy i s bazénem.

Ve Velké Británii a Irsku se bungalovy staví z kamene nebo cihel. Bývají obvykle dvouposchoďové, v Kanadě dokonce tříposchoďové, ale ze dřeva. Bungalov v Austrálii a Indii se hodně podobá thajskému typu, ale i tam nalezneme modernější varianty s mansardou nebo 2. poschodím.

Nejbohatší možnosti výběru dávají k dispozici exkluzivní lázně Kabir, Bagam a Maldivov. Zde je možné opatřit si nevelký, sice starší domek, ale zařízený nejmodernější technikou. Vedle domku bývá obvykle sprcha a toaleta a odděleně stojící kuchyně. Na těchto ostrovech patří do kategorie bungalovů ale také dvoupatrové dřevěné domy, kde je kuchyně, koupelna a toaleta v hlavní budově. Takováto stavení mívají potom otevřenou terasu nebo verandu s vchodem na pláž nebo k soukromému bazénu.

Charakteristické vlastnosti bungalovů

Přes všechny vzpomínané odlišnosti variant a stylů mají bungalovy některé společné rysy. Především se rozkládají na pobřeží a mívají vchod přímo na pláž. Existence bazénu nebývá pravidlem, vztahuje se spíše k vedlejším prioritám.

Bungalov - to je odděleně stojící dům, který se nalézá jak na soukromém pozemku se zahradou, tak i uvnitř osady s rozvinutou infrastrukturou. Bungalovy se staví především ze dřeva, nemívají topení, které obvykle nepotřebují. Povinně se nevyskytuje ani klimatizace: pokud je bungalov postaven v národním stylu, se zřetelem na klima příslušné země a s využitím dlouholetých zkušeností tamních obyvatel, tak v něm bude příjemně i za horkého dne. Klimatizaci nalezneme jen v bungalovech evropského typu.

Bungalov nemusí být velký, počítá se s 2 - 3 lidmi, ale může mít i několik ložnic a větší množství ostatních místností. Základní vlastností projektu je, že se všechny místnosti nalézají kolem obývacího pokoje jako okvětní lístky kolem středu květu. Správně by měl být bungalov jednopatrový, v krajním případě s mansardou nebo východem na střechu. Dvou a více poschoďové budovy nejsou bungalovem ve vlastním slova a hodí se pro ně spíše označení vila, domek.

Kuchyně, toalety, koupelny nebo sprchy se mohou nacházet jak v samotném domě, tak i za jeho hranicemi. V nevelkých bungalovech bývá spíše sprchový kout nežli koupelna. Všechny bungalovy se staví a upravují tradičně v národním stylu, ale přitom se zařizují moderní bytovou technikou a moderními spojovacími prostředky.

Je jasné, že pro bungalov tradiční terasa s lehkou stříškou Vás a Vaše hosty úspěšně uchrání před sluncem, ale nemůže čelit tropickému lijáku. V sezóně dešťů, obzvlášť klesne-li teplota neočekávaně pod normu daného regionu, bude v bungalovu nepříjemně.

Tento druh nemovitosti je určen v prvé řadě pro odpočinek a ne pro trvalé bydlení. Ale v takovém domě si můžete přece dokonale odpočinout uprostřed přírody, v pohodě a přiměřeném pohodlí.